Geri Dön

Toprak'tan mı girsem, 'bitmek üzere' olandan mı al

Buna karşın, birbiri ardına proje konut ve iş merkezlerinin yükseldiği büyükşehirlerde “inşaatın hangi aşamasında yatırım yapılması durumunda daha fazla gelir sağlanacağı” son yıllarda en fazla tartışılan konulardan biri.
Sektör temsilcilerine göre kısa süre öncesine kadar “topraktan” girersem daha karlı çıkarım algısı yerini bitime yakın projelere bırakıyor.
Ankara’da yaklaşık 30 yıldan beri ürettiği lüks konut ve iş merkezleri ile inşaat sektörünün gelişimine katkı sağlayan MFZ Grup’un ortaklarından Muhanver Gözüm, son 3-4 yıldan beri birbiri ardına hayata geçirilen projelerin “alıcı cephesi”nde ezber bozduğunu kaydetti.

-Kısa sürede ciddi kar mümkün

Muhanver Gözüm, uzun yıllar en önemli müşterilerinin inşaat çalışması başlar başlamaz müteahhit firmaya da destek olmak amacıyla topraktan yatırıma girdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
“Ancak günümüzde çok hızlı tüketim var. İnsanlar yatırımlarını yıllar öncesinden bağlamak istemiyor. Aynı zamanda yeni projeler eskisi gibi çok düşük maliyetli olmuyor. Metrekare fiyatları hem arsa hem de üretim kalemlerindeki yükselişten dolayı çok değil, 5 yıl önceki konutlara göre neredeyse 2-3 kat daha fazla. Durum böyle olunca milyon liralar civarındaki konutlara inşaatın hemen başında para aktarmak alıcının pek işine gelmiyor. Gayrimenkul pazarında yeni trend bitime çok yakın projelerden almak. Teslimine 6 ay ya da bir yıl gibi süre kalan projeler şu an itibariyle en karlı yatırım aracı. Çünkü daire teslim edildikten, yaşam başladıktan sonra bir anda yüzde 20’ler civarı otomatik artış oluyor. Yani 5-6 ayda minimum yüzde 20-30 kar elde etmek mümkün.”
Muhanver Gözüm, söz konusu kazanç için doğru lokasyonda, doğru projeye yatırımın “olmazsa olmaz” kuralı olduğunun altını çizerek, “Beytepe’de hayata geçirdiğimiz ve Haziran 2016’da teslim edeceğimiz Allora Beytepe projesinde son aylarda yaşanan büyük hareketin nedeni de bu. Yatırımcı, şu an alayım, yıl içinde kazanayım hesabını yapıyor” dedi.

www.emlakhaberi.com